2017-08-08 Pierwsza obserwacja obrotów plazmy kwarkowo-gluonowej
Eksperyment STAR, prowadzony w Brookhaven National Laboratory z udziałem badaczy z naszego Wydziału doniósł [ L. Adamczyk et al., ( L. Fulek, M. Przybycien, R. Sikora), Global Lambda hyperion polarisation in nuclear collisions, Nature 548 (2017) 62-65 ] o pierwszej obserwacji wirowania kropli plazmy kwarkowo-gluonowej powstałej w zderzeniach ciężkich jąder. Z eksperymentów wynika, że plazma zachowuje się jak idealna ciecz. Pomiar wykonany w eksperymencie STAR stwierdza, że w niecentralnych zderzeniach jąder złota, wytworzona plazma jest najszybciej wirującą cieczą zaobserwowaną w naturze, wykonującą 10^22 obrotów na sekundę.
Link do informacji z serwisu prasowego BNL.